piątek, 23 sierpnia 2013

Jak tanio wynająć auto za granicą


Pytanie niby proste, a jednak kiedy sami chcieliśmy wynająć auto w Portugalii, to nasuwało się nam milion pytań. Celem tego posta jest odpowiedź na większość z tych wątpliwości

PO PIERWSZE - GDZIE ?


W każdym kraju (przynajmniej europejskim) istnieje cała masa firm wypożyczających samochody. Najpopularniejszymi firmami działającymi w całej Europie są Budget, Europcar, Hertz, Avis i Sixt (kolejność nie przypadkowa - od zazwyczaj najtańszej do najdroższej). Są też firmy istniejące tylko w danym regionie, jak np. Goldcar w krajach południowo-zachodniej Europy. Oprócz tego jest pełno firm działających lokalnie. Przykładem niech będzie portugalski Interrent lub włoskie Firefly i Maggiore - można by tak wymieniać bez końca.

Przed dokonaniem rezerwacji auta w Portugalii czytaliśmy trochę opinii na temat każdej z wypożyczalni - okazało się, że wszystkie są złe i wszystkie oszukują. Stwierdziliśmy więc, że na opinie internautów w tym temacie nie ma co zwracać uwagi (chyba, że są wyjątkowo okropne). 

Rezerwacji można dokonywać na stronach internetowych poszczególnych firm, lecz w 90% przypadków wychodzi to bardzo drogo. Co ciekawe, zdecydowanie bardziej opłaca się rezerwować przez tzw. brokerów - różnica w cenie naprawdę potrafi zaskoczyć. Najpopularniejszymi portalami brokerskimi i jednocześnie najtańszymi są holidayautos.comautoeurope.pl oraz rentalcars.com. Po wklepaniu destynacji i okresu wynajmu otrzymujemy porównanie ofert wszystkich wypożyczalni działających w danym mieście. Polecam też skorzystanie z globalnych wyszukiwarek ofert porównujących ceny we wszystkich portalach. Taka wyszukiwarka jest dostępna m.in. na stronie kayak.pl.

PO DRUGIE - KIEDY ?


Wszędzie piszą, że im wcześniej tym taniej, aczkolwiek już parę razy okazało się, że nbyło dokłądnie na odwrót. Na Portugalię rezerwacji dokonaliśmy kilka miesięcy przed wyjazdem poprzez portal autoeurope.pl. Do 48 godzin przed wynajmem rezerwację można anulować lub zmieniać bez utraty pieniędzy. Codziennie patrzyliśmy czy pojawiają się jakieś ciekawe oferty. Kilka razy zmienialiśmy rezerwację, jednak najciekawsza oferta pojawiła się na 4 dni przed wyjazdem. Podobnie było kiedy szukałem auta dla znajomych udających się do Włoch.

Ta tendencja kompletnie nie zdała egzaminu w przypadku wyjazdu na Maltę. Szukając samochodu ok. 3 miesiące przed wyjazdem, bez problemu można było znaleźć oferty w międzynarodowych wypożyczalniach za 15-20 euro dziennie (z pełnym ubezpieczeniem !). Zamiast rezerwować zastanawialiśmy się czy potrzebujemy tego auta w kraju gdzie ruch jest lewostronny. A przecież anulowanie rezerwacji jest możliwe bez kosztów. Tak długo się zastanawialiśmy, aż cena wzrosła dwukrotnie... Ostatecznie zarezerwowaliśmy w jednej z lokalnych wypożyczalni.

Wniosek z tego taki, że trzeba być czujnym w każdym momencie. ;-)

PO TRZECIE - NA CO UWAŻAĆ I JAK SIĘ TEGO USTRZEC ?


Na ubezpieczenie lub jego brak. Przy odbiorze auta na naszej karcie kredytowej zostanie zablokowana pewna suma pieniędzy, zależna m.in. od klasy auta (zazwyczaj kilkaset euro). Co zrobić, żeby jej nie stracić, jeśli już uszkodzimy autko?

Trochę inaczej to wygląda przy rezerwacji przez pośredników takich jak autoeurope, a inaczej przy rezerwacji bezpośrednio z wypożyczalni. Najpierw opiszę jak jest u pośredników, ponieważ cały czas polecam ten sposób rezerwacji auta.

Przeglądając poszczególne oferty natkniemy się na rodzaje zapisów dot. ubezpieczenia:
  • Bez wkładu własnego w razie kradzieży lub wypadku. Najlepsza opcja - w razie uszkodzenia auta lub jego kradzieży, wypożyczalnia nie obciąży nas żadnymi kosztami. W tym przypadku wypożyczalnia nie robi blokady na karcie kredytowej.
  • Ze zwrotem wkładu własnego w razie kradzieży lub wypadku. Jest to wbrew pozorom bardzo podobna opcja do poprzedniej. Jeśli coś złego stanie się z samochodem to wypożyczalnia ściągnie nam z karty kredytowej proporcjonalną do uszkodzeń kwotę, jednak nie więcej niż zapisana w umowie wysokość wkładu własnego. Po zgłoszeniu się do brokera (np. autoeurope.pl) otrzymamy zwrot tej kwoty. Należy tylko przedstawić kilka dokumentów, które będą wymienione w umowie zawartej z pośrednikiem. Tu też przeważnie są wykluczenia dotyczące m.in. podwozia, szyb i opon. Niektóre portale brokerskie mają więcej wykluczeń, inne mniej. Niektóre oferują pakiety bez wykluczeń. Zawsze trzeba czytać warunki umowy. Jest taki tani portal brokerski - economycarrental. Jak się wczytamy w umowę, to okazuje się, że prawie wszystko jest wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej.
  • Odpowiedzialność do wysokości kwoty udziału własnego. Tutaj nie ma co się rozpisywać. Radzę zapłacić kilka zł więcej i mieć spokój w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego.
Rezerwując bezpośrednio przez stronę wypożyczalni, będziemy mieć dwie lub trzy opcje:
  • Bez wkładu własnego w razie kradzieży lub wypadku (z wykluczeniami). Tak jak pierwsza opcja u brokera
  • Bez wkładu własnego w razie kradzieży lub wypadku (bez wykluczeń). Maksymalna ochrona - wysokie stawki za każdy dzień wynajmu
  • Odpowiedzialność do wysokości kwoty udziału własnego. Tak jak ostatnia opcja u brokera
Jeśli zamierzamy wynająć auto kilka razy w roku to polecam zupełnie alternatywną metodę ubezpieczenia od wkładu własnego. Wypożyczamy auto bez ubezpieczenia wkładu własnego, natomiast ubezpieczenie kupujemy przez portal insurance4carhire.com. Działa to podobnie jak zwrot udziału własnego u brokera z jedną istotną różnicą - ubezpieczenie w insurance4carhire.com nie ma wykluczeń - nie musimy się martwić o opony, szyby, itp. Uważam, że jest to świetna opcja, sprawdzona przez znajomych.

Drugą rzeczą na którą trzeba uważać jest tzw. one way fee, czyli opłata za wynajem w jedną stronę. Jeśli wynajmujemy przykładowo w Gdańsku, a zwracamy samochód np. w Krakowie, to wypożyczalnia potrąci nam nie małą kwotę pieniędzy - w krajach zachodniej Europy nawet 100 euro. Większość wypożyczalni ma jednak tak, że przy wynajmie dłuższym niż 3 doby, taka opłata nie ma zastosowania. O tym, czy taka opłata będzie miała zastosowanie czy nie, dowiemy się dopiero po dokonaniu rezerwacji - musi być ona wyszczególniona na voucherze. Zawsze możemy taką rezerwację odwołać do 48 h przed planowanym wynajmem i szukać dalej...

PO CZWARTE - ZNIŻKI, RABATY...


Zapisując się do newslettera na autoeurope.pl, możemy uzyskać sporo niższe ceny wynajmu. Podobnie w przypadku portalu rentalcars.com

Warto też prześledzić programy rabatowe dla kart kredytowych. Rezerwując bezpośrednio przez strony wypożyczalni, możemy zaoszczędzić do 10-15% wpisując odpowiedni kod rabatowy. 

PO PIĄTE - PYTANIA ?


Na jakiekolwiek pytania postaram się odpowiadać w komentarzach do posta.

18 komentarzy

  1. Odradzam Autoeurope.

    Zarezerwowałem voucher i tego samego dnia z niego zrezygnowałem. Nie dostałem żadnej informacji na maila potwierdzającego. Gdy chciałem drugi raz zrezygnować z vouchera, nie mogłem bo numeru vouchera już nie było w systemie. 1000 zł przepadło.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rezerwowałeś przecież na jakieś imię, nazwisko, itp. Po zrobieniu rezerwacji na pewno też dostałeś maila z potwierdzeniem i tam numerem vouchera. Może warto zadzwonić, napisać do nich?

      Usuń
    2. Planujemy wyjazd do Toskanii,chcemy wypożyczyć samochód ale przeszkodą okazuję się wiek naszych kierowców (24l.) żeby uniknąć opłat za wiek mamy do dyspozycji dwie wypożyczalnie. Sicily by car albo Firefly. Nie mają one jakiś rewelacyjnych opinii, ale musimy którąś wybrać. Firefly ma bardzo duży depozyt,ale znaleźliśmy opcje z dodatkowym kierowcą w cenie. Co w takim razie wybrać ?

      Usuń
    3. Niestety w tej kwestii nie możemy Ci pomóc. Sami musicie dokonać wyboru. Pozdrawiamy i życzymy udanej wycieczki.

      Usuń
  2. To pocieszające, że wynajem samochodów staje się podczas podróży coraz bardziej popularny. Wygoda, niezależność - czego chcieć więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jaką wypożyczalnię polecacie na Teneryfie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie Cicar (http://www.cicar.com). Tak samo jak na każdej innej Wyspie Kanaryjskiej.

      Usuń
    2. absolutnym hitem na wyspach kanaryjskich jest wypozyczalnia http://www.arcarhire.com/car-hire/
      nie znalazlem ani jednej zle opinii w internecie, skorzystalismy z ich uslug w ubieglym roku i wszystko bylo ok

      Usuń
  4. Mam pytanie dotyczace strony ubezpieczeniowej https://secure.insurance4carhire.com
    Nie moge odczytac sie w OWU czy z ubezpieczenia nalezy pisemnie zrezygnowac przed uplywem 60 dni, bo automatycznie zostanie przedluzone? Jakie doswiadczenia mieli Wasi znajomi?

    OdpowiedzUsuń
  5. Polecam dokładnie czytać regulamin i cennik, bo spotykałem się z opinią, że wypożyczalnie samochodów lubią dorobić na turystach poprzez ukryte koszty. Mnie to na szczęście nigdy nie spotkałem, ale warto zachować ostrożność.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja wlasnie nocuje na lotnisku razem ze znajomymi. Cagliari i wypozyczalnia samochodow firefly. Pan ktory mial nas dowiezc do wypozyczalni, nie dosc ze mizernie wladal angielskim to jeszcze nas nie wzial. Nastepnie nie odbieral od nas telefonu. Aktualnie czekamy na dzien nastepny do godziny 8rano az znow otworza wypozyczalnie. Zdecydowanie bardziej polecam zaplacic pare zlotych wiecej i wynajac samochod od pozadnej wypozyczalni. Firefly nie polecam.

    OdpowiedzUsuń
  7. a jak w przypadku limitu km. planuje podróż z Berlina do Polski. W jedne wypoz. jest limit 250km/dzien. Czy jak zrobie jednego dnia 500 a drugiego 0km to czy policza dodatkowe oplaty?

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam wybieram się do hiszpani na tydzień i chciałbym wypożyczyć samochód. Jaką polecacie wypozyczalnie ? Ważne by nie było żadnych dodatkowych kosztow ukrytych oczywiscie. Czytam opinie i mnie to trochę przeraża. Większość osób była oszukana..

    OdpowiedzUsuń
  9. Cześć . W jaki sposób pobierana jest kaucja ? Ściągają całą kwotę z karty czy tylko ją blokują ? pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli masz kartę kredytową to wypożyczalnia jedynie blokuje kwotę zabezpieczenia (kaucji).
      Natomiast jeśli jej nie posiadasz to wypożyczalnia może zaproponować, że obciąży w sposób bezpośredni kartę debetową, a po zakończeniu wypożyczenia tą samą kwotę zwróci. Wszystko fajnie jeśli walutą rozliczeniową karty debetowej jest Euro lub inna obowiązująca w kraju wypożyczenia. Jeśli jest inaczej to należy pamiętać, że kursy sprzedaży mocno różnią się od kursów kupna, więc na tego typu transakcji można sporo stracić.

      Podsumowując: blokada ma karcie kredytowej jest dużo korzystniejsza.

      Usuń
  10. Korzystałem z usług firmy #Sixt na lotnisku w Lizbonie. Radzę omijać ich szerokim łukiem ! Na podstawie wewnętrznych dokumentów, protokołu odbiorczego bez mojej obecności, obciążyli mnie na ponad 1100 zł za domniemaną rysę. Moją reklamację zignorowali. Jak ktoś ma czas żeby się użerać to niech próbuje. Ja odradzam.
    Złodzieje.

    OdpowiedzUsuń
  11. Zdecydowanie odradzam Interrent! Zarezerwowałem auto przez INTERRENT w Lizbonie i zapłaciłem z góry kartą kredytową. Niestety z przyczyn osobistych byłem zmuszony odwołać rezerwację. Zrobiłem to zgodnie z umową i zostałem poinformowany, że w ciągu kilku dni otrzymam moje pieniądze (2500 PLN). Niestety nigdy tych pieniędzy mi nie zwrócono, a minęło już ponad rok. Skontaktowałem się firmą Interrent drogą mailową i otrzymałem odpowiedź, że według ich systemu pieniądze zostały mi zwrócone. Poprosiłem o potwierdzenie przelewu, ale pomimo wysyłania wielu maili nigdy go nie otrzymałem. Obsługa klienta jest fatalna. Jak ma się szczęście to po miesiącu, może się otrzyma kilka słów odpowiedzi w stylu "Pieniądze zostały zwrócone". Poprosiłem również znajomych z Portugalii, aby skontaktowali się z interrentem drogą telefoniczną oraz listowną w języku portugalskim, ale niestety to też nie dało to rezultatu.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń