Portugalia '18


Portugalia - kraj niewielki, a bardzo różnorodny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby lubiące wylegiwać się na plaży mogą pojechać na bajeczne wybrzeże Algarve na południu kraju. Dobra pogoda panuje to podobno przez cały rok. Nawet tutaj znajdziesz kilka ciekawych miasteczek, takich jak Albufeira, Portimao czy Lagos. Jeśli szukasz cichszych zakątków, to koniecznie wybierz się do środkowej Portugalii - w region Alentejo. Z miast i miasteczek w tym regionie najbardziej warto odwiedzić Evorę, Castelo de Estremoz, Castelo de Vide i Marvao. Dalej warto pojechać na północ - w okolice Porto i do doliny rzeki Duoro, słynącej z pięknych widoków i upraw winorośli. Na samą stolicę regionu - Porto, warto przeznaczyć ze 2 dni. Na północ od Porto leżą najstarsze Portugalskie miasta: Braga i pierwsza stolica Portugalii, czyli Guimarães. Jadąc w kierunku Lizbony warto zatrzymać się w Aveiro - mieście nazywanym portugalską Wenecją, odróżniającym się architekturą od wszystkich innych miast w Portugalii. Podobno interesujące jest również studenckie miasto Coimbra. Bliżej Lizbony znajdzie się coś dla miłośników średniowiecza. Dwa imponujące klasztory w miasteczkach Batalha i Alcobaca (przy czym ciekawszy jest ten drugi) i pięknie położone białe miasteczko Obidos. To ostatnie uważam, że jest obowiązkowym punktem wycieczki do Portugalii. Zakończyć można w samej Lizbonie, na którą warto przeznaczyć 3 dni - żeby pokochać to miasto, trzeba w nim trochę pobyć. Z Lizbony warto zrobić jednodniowy wypad do Sintry i okolic - przyda się samochód. Wyróżnić trzeba Pałac Pena, zamek Maurów, przylądek Cabo da Roca i położoną obok Plażę Niedźwiedzia. Zamków i pałaców jest tu jednak znacznie więcej.

Portugalia zachwyca nie tylko atrakcjami turystycznymi. Kraj ten jest pełen autentyzmu, otwartych i przemiłych ludzi. Kuchnia portugalska również jest bardzo ciekawa, chociaż my nie mieliśmy szczęścia jeśli chodzi o wybór restauracji.

Mamy nadzieję, że taki opis skusi każdego kto kocha podróże i wino. Nas skusiła.

JAK DOTRZEĆ Z POLSKI DO PORTUGALII


Osobiście znamy takich co do Portugalii z Polski jeżdżą samochodem, ale jest to jeden z tych pomysłów, które można określać jako "szalone". Zdecydowanie mniej wykańcza podróż samolotem i wypożyczenie auta na miejscu. Na dzień pisania tego posta, czyli w styczniu 2020 r., lotniczych połączeń bezpośrednich z Polski niestety nie ma zbyt wiele...

Z Warszawy (lotnisko Chopina) do Lizbony bezpośrednie kursy realizują:
  • TAP Portugal
  • PLL LOT
  • Wizz Air
Jeśli chodzi o połączenia do innych destynacji, to:
  • Ryanair oferuje bezpośrednie połączenia z Krakowa do Porto i Lizbony, z Modlina do Porto i Faro (od kwietnia do października) oraz z Wrocławia do Faro (od lipca do października).
  • Wizz Air oferuje bezpośrednie połączenia z Warszawy (lotnisko Chopina) do Porto.
Oczywiście siatka lotów poszczególnych linii lotniczych w każdej chwili może ulec zmianie, a nie obiecujemy, że powyższa treść będzie aktualna w każdym momencie "życia" bloga.

NASZ PLAN PODRÓŻY


DzieńPlan dniaNocleg "po dniu"
1Przelot do Lizbony i nocny przejazd do NazareNazare
2Nazare... Po południu przejazd do Porto przez AveiroPorto
3Porto i Vila Nova de GaiaPorto
4Porto i Vila Nova de GaiaPorto
5Rano wyjazd z Porto... Braga i GuimarãesGuimarães
6Guimarães... po południu wyjazd do Doliny Duoro przez AmaranteDolina Duoro
7Dolina DuoroDolina Duoro
8Dolina DuoroDolina Duoro
9Z rana wyjazd do Castelo de Vide przez Amieira do TejoCastelo de Vide
10Zwiedzanie Castelo de Vide i MarvaoCastelo de Vide
11Z rana wyjazd do Evory... Zwiedzanie Evory... Wieczorem wyjazd do LagosLagos
12Algarve (Praia da Marinha, Silves, Lagos)Lagos
13Z rana wyjazd do Lizbony przez: Praia da Arrifana, Vila Noca de Milfontes, Porto CovoLizbona
14LizbonaLizbona
15Lizbona i wylot do Polski-

Brak komentarzy

NAPISZ COŚ