poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Petra praktycznie


Petra. Jeden z nowych siedmiu cudów świata. Największa historyczna atrakcja Jordanii, a może i całego Bliskiego Wschodu. To co przyciąga i zachwyca turystów, to pozostałości potężnego starożytnego miasta zamieszkałego i rozbudowywanego przez Nabatejczyków, ukryte wśród gór i wąwozów. Największy rozkwit miasta miał miejsce od III w. p.n.e. do III w. n.e. Ze względu na ukształtowanie terenu, miasto w dużej mierze składa się z budynków, pałaców, obiektów kultury i grobowców wykutych w kolorowych skałach, co samo w sobie sprawia, że miejsce to jest wyjątkowe. Przez setki lat lud Nabatejczyków wypracował swój własny styl architektoniczny nie spotykany nigdzie indziej na świecie, będący mieszanką stylów egipskich, syryjskich, greckich i rzymskich. Dzięki swemu położeniu, miasto to przez setki lat stanowiło trudny do zdobycia i prężnie rozwijający się ośrodek handlowy. Mimo upadających kolejnych potęg, miasto wciąż się rozwijało, co zostało jeszcze mocniej podkreślone przez sojusz ze starożytnym Rzymem. Powolny upadek miasta rozpoczął się od silnego trzęsienia ziemi w IV wieku, które spowodowało znaczne zniszczenia, a w efekcie odpływ ludności. Od tego czasu miasto traciło na znaczeniu, a ostatecznie upadło w XII wieku.

W tym miejscu postaramy się przedstawić maksimum informacji praktycznych koniecznych do samodzielnego zorganizowania podróży do tego wspaniałego miejsca.

ILE CZASU PRZEZNACZYĆ NA ZWIEDZANIE PETRY?


Naszym zdaniem powinny być to pełne 2 dni zwiedzania. Pozwoli to na poznanie głównych atrakcji tego starożytnego miasta jak i przejście kilku szlaków dodatkowych i/lub Małej Petry (Little Petra).

Przy odrobinie szczęścia, a raczej przy odpowiednim zaplanowaniu podróży, uda się jeszcze uczestniczyć w zwiedzaniu Petry "by night".

Fotorelacje z naszego zwiedzania Petry znajdziecie klikając w poniższe linki:

MAPA I SZLAKI PETRY


Niestety nie jest dostępna żadna mapa online, na której dobrze ukazane by były wszystkie szlaki wiodące przez Petrę. Mapa tego typu jest jednak dostępna przy bramkach wejściowych, a jej zdjęcia można bez problemu znaleźć w sieci, w tym na Wikipedii. Polecam również ściągnięcie mapy offline w aplikacji mapy.cz, co pozwoli na sprawne poruszanie i odnajdywanie się na miejscu.


"Wszystko" zaczyna się w Petra Visitor Center, zlokalizowanym w dolnej części Wadi Musa, ok. 1,5 km od "centrum" miasta. Tutaj dostępne są wszystkie materiały informacyjne i sklepy z pamiątkami, tutaj przechodzi się przez bramki wejściowe (obowiązkowe jest ukazanie paszportu!), tutaj rozpoczyna się główny szlak (Main Trail) łączący wszystkie największe atrakcje Petry. Po przejściu 600 metrów, docieramy do słynnego wąwozu As Siq, a po kolejnych 1300 metrach, do największej atrakcji - skarbca. Dalej szlak wiedzie w kierunku teatru i ulicy kolumnadowej otoczonej najważniejszymi świątyniami (przypominającej trochę Forum Romanum).

W połowie drogi między skarbcem, a teatrem można pójść w lewo, stromo pod górę, pomarańczowym szlakiem (High Place of Sacrifice Trail). Prowadzi on do najwyżej położonych miejsc w Petrze - m.in. obelisków, monumentu lwa i miejsca składania ofiar. Niestety nie zdążyliśmy "zaliczyć" tego szlaku.

Mijając teatr, po prawej stronie na wzgórzu, znajduje się zespół grobowców królewskich. Tam też rozpoczyna się zielony szlak (Al-Khubtha Trail) prowadzący do najbardziej znanego punktu widokowego na skarbiec. Co dziwne, szlak nie jest szczególnie oblegany - może dlatego, że również prowadzi stromo pod górę? Jego przejście z dzieckiem w nosidle trwa niecałą godzinę w górę i 2/3 tego czasu w dół.

Naturalną kontynuacją głównego szlaku (Main Trail) jest szlak różowy prowadzący do Ad-Deir Monastery - oczywiście stromo pod górę (kilkaset schodów). Dojście na szczyt jest obowiązkiem każdego turysty. :) Stąd można kontynuować trekking, aż do Małej Petry (Little Petra), lecz jest to niezły kawałek drogi - 6 km w jedną stronę. Do Małej Petry można dojechać również taksówką i jest to wykorzystywane przez turystów do tzw. odwrotnego zwiedzania. Polega to na rozpoczęciu zwiedzania właśnie od Małej Petry, następnie trekking do Ad-Deir i w dół różowym szlakiem do głównej części miasta. Zakończenie dnia przy Visitor Center. Szkoda, że na to nie wpadliśmy, ale możliwe, że wtedy nie starczyłoby nam czasu na szlak zielony.

KIEDY NAJLEPIEJ ZWIEDZAĆ PETRĘ?


Na większości źródeł wyczytacie, że najlepszym okresem na podróż do Jordanii to miesiące marzec-maj i październik-listopad. My stwierdziliśmy, że polecimy w połowie marca, aby uniknąć upałów. Decyzja okazała się mocno nie trafiona, co szczegółowo opisaliśmy TU. W skrócie - pogoda psuła nam plany na tyle mocno, że musieliśmy stale modyfikować cele podróży.

Już po fakcie, zagłębiliśmy się w lekturę forów internetowych, przede wszystkim tripadvisor oraz lonelyplanet. Okazało się, że w marcu taka ruletka jest czymś normalnym. Stąd:
 • Jeśli planujecie wyłącznie wylegiwać się na plażach Akaby to marzec jest dobrym terminem na wyjazd
 • Jeśli natomiast chcecie zwiedzać całą Jordanię (w tym Petrę), to rozsądniej jest patrzeć na połowę kwietnia, cały maj, drugą połowę września i cały październik. 
 • Miesiące letnie są tak gorące, że ciężko wytrzymać. Już w drugiej połowie maja w niektórych miejscach i niektórych dniach może być za gorąco.
 • Okresy późno-jesienne i wczesno-wiosenne są nieprzewidywalne i deszczowe. Nie polecamy. Lepszy już podobno jest styczeń. Jest chłodniej, ale opady deszczu też ponoć są mniej prawdopodobne.

BILETY WSTĘPU DO PETRY


Zdecydowanie najkorzystniejszą opcją jest zakup Jordan Pass. Cena JP zależna jest od wariantu, które różnią się wyłącznie rodzajem biletu wstępu do Petry:

Rodzaj Jordan PassCena JPRodzaj biletu wstępu do Petry
Jordan Wanderer70 JD1-dniowy
Jordan Explorer75 JD2-dniowy
Jordan Expert80 JD3-dniowy

Koszt biletu wstępu do Petry, dla osób nie posiadających Jordan Pass, to odpowiednio 50 / 55 / 60 JD (1 / 2 / 3 dni). Osoby, które do Jordanii przyjechały tylko na jeden dzień (bez noclegu), za bilet 1-dniowy zapłacą 90 JD.

Warto wiedzieć, że regulamin dopuszcza wykorzystanie biletów 2 i 3-dniowych tylko w jednym ciągu. Nam, ze względu na beznadziejną pogodę, udało się przekonać obsługę do odejścia od tej zasady.

Wstęp do tzw. Małej Petry (Little Petra) jest darmowy, aczkolwiek trzeba się liczyć z koniecznością uiszczenia symbolicznej opłaty dla lokalnych beduinów.

JAK DOTRZEĆ DO PETRY...


Jak pewnie już wiecie, miastem zbudowanym u bram historycznej Petry, jest Wadi Musa. Nie ma w nim nic pięknego, ale stanowi ono zaplecze tej wielkiej atrakcji turystycznej - noclegowe, gastronomiczne i oczywiście transportowe. Na rozkładach jazdy i tabliczkach w minibusach funkcjonują zamiennie obie nazwy - czasem Petra, czasem Wadi Musa. Szukając optymalnego połączenia warto być tego świadomym.

Dotarcie do Wadi Musa środkami transportu publicznego nie jest wcale takie proste jak być powinno, biorąc pod uwagę "gabaryt" Petry, jako atrakcji turystycznej. W związku z powyższym, wyjątkowo mocno zalecamy wynajęcie auta i bycie niezależnym od rozkładów jazdy lub ich braku.

... Z AMMANU?


Jeśli mowa o połączeniach rozkładowych to jadąc z centrum Ammanu możemy liczyć tylko na JETT-a (największy przewoźnik w Jordanii). Rozkład jazdy prezentuje się na dzień dzisiejszy następująco:

Wyjazd zPrzyjazd doGodzina wyjazduGodzina przyjazduKoszt N / U
Amman (7th circle)Petra6:309:3011 / 7 JD
PetraAmman (7th circle)16:0019:0011 / 7 JD

Z Ammanu, a dokładnie z South Bus Station, do Wadi Musa  kursują również minibusy. Wiadomo tyle, że:
 • z Ammanu odjeżdżają co ok. godzinę od 9:00 do 16:00. Trzeba się jednak liczyć z tym, że godziny odjazdów nie są podyktowane rozkładem, a zapełnieniem pojazdu;
 • z Wadi Musa do Ammanu kursy odbywają się od 6:00 do 13:00. Zasada ta sama - odjazd po zapełnieniu pojazdu;
 • bilet kosztuje 10 JD w jedną stronę;
 • w piątki (dzień święty w Islamie) kursy nie są pewne.
Ostatnim środkiem transportu jest taksówka. Cena kursu w jedną stronę to ok. 80 - 85 JD, niezależnie od ilości osób i miejsca rozpoczęcia (lotnisko / downtown).

... Z AKABY?


Publiczne minibusy do Wadi Musa kursują z dworca autobusowego obok Aqaba Police Station. Podobno realizowane jest 5 kursów dziennie, a czas odjazdu zależny jest od zapełnienia pojazdu. Przyjmuje się, że pierwszy kurs rusza ok. 6:00, a czas przejazdu to 1,5 - 2 h. Bilet kosztuje 5 lub 7 JD (zależnie od źródła tej informacji).

Można oczywiście skorzystać z taksówek - koszt przejazdu w jedną stronę to ok. 40 - 45 JD.

... Z WADI RUM?


Oprócz powyższych, funkcjonuje jeszcze regularne połączenie między Wadi Rum a Petrą. Autobus mieszczący 27 pasażerów odjeżdża z dworca autobusowego w Wadi Musa o 6:00. W przeciwnym kierunku, tj. z Wadi Rum do Wadi Musa, o 8:30. Koszt biletu to 5 JD. Połączenie podobno nie funkcjonuje przy brzydkiej pogodzie lub ogólnie małym zainteresowaniu.

PETRA "BY NIGHT"


W każdy poniedziałek, środę i czwartek organizowane jest wydarzenie o nazwie Petra by night. Polega ono na przejściu do skarbca drogą oświetloną wyłącznie lampionami (i niestety latarkami Japończyków / Koreańczyków / Chińczyków) oraz wysłuchaniu tradycyjnego berberyjskiego koncertu popijając słodką herbatę.

Koszt uczestnictwa w tym wydarzeniu to dodatkowe 17 JD od osoby. Dzieci poniżej 10. roku życia są zwolnione z obowiązku kupna biletu. Bramki wejściowe otwarte zostają o godzinie 20:30, a całość wydarzenia trwa ok. 2 - 2,5 h.

PETRA Z DZIECKIEM


Zwiedzanie Petry z małym czy trochę większym dzieckiem nie powinno być problemem, choć jak wiemy, nie każde dziecko jest takie samo. Dla naszego syna, Petra była najciekawszym miejscem w Jordanii, a wszystko to dzięki wszechobecnym wielbłądom, koniom i osiołkom. Sama obecność tych zwierząt zapewniła nam względny spokój i komfort zwiedzania.

Jeśli chodzi o samo zwiedzanie, to w obrębie głównego szlaku (Main Trail) jest ono bezproblemowe nawet dla rodzin z wózkami. Wszystkie drogi są przejezdne, choć nie chciałbym tego próbować z wózkiem typu "parasolka". Chcąc przejść pozostałe szlaki trzeba się liczyć z koniecznością noszenia mniejszych dzieci w nosidle lub chuście - ze względu na ukształtowanie terenu są one kompletnie nieprzejezdne dla wózkowych.

Wykończeni noszeniem dziecka mogą skorzystać z ogólnodostępnych (dodatkowo płatnych) podwózek osiołkami (na stromych szlakach), wielbłądami (w okolicy teatru i grobowców) lub rikszami (w wąwozie As Siq).

Na głównym szlaku, głównie w okolicy teatru i grobowców, dostępne są liczne knajpki serwujące przekąski i napoje.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ?


Stoiska gastronomiczne znajdują się tylko przy teatrze i na końcu głównego szlaku, stąd warto mieć ze sobą:
 • Przekąski na pierwszy głód
 • Duży zapas wody pitnej
Dodatkowo warto / trzeba wziąć:
 • Mocny krem słoneczny (większość szlaków prowadzi w pełnym słońcu)
 • Paszport (okazanie na bramkach jest obowiązkowe)
 • Pieniądze w jordańskiej walucie (brak kantorów / bankomatów)
 • Plaster / bandaż (na obtarcia lub drobne kontuzje)

1 komentarz