niedziela, 26 stycznia 2020

Lizbona bardzo praktycznie


Tym razem będzie o Lizbonie bardzo praktycznie. Zacznijmy od informacji oczywistej - Lizbona jest stolicą Portugalii, a zarazem największym jej miastem. Tyle z oczywistości. Miejmy nadzieję, że poniżej udało się stworzyć coś w rodzaju kompendium wiedzy o tym wspaniałym mieście.

TRANSPORT PUBLICZNY W LIZBONIE


GŁÓWNE DWORCE KOLEJOWE I AUTOBUSOWE LIZBONY

W Lizbonie znajduje się kilka dworców kolejowych obsługujących różne części kraju:
 • Cais do Sodre - Niewielki dworzec kolejowy obsługujący wyłącznie połączenie regionalne do Cascais i Estoril. Jednocześnie stacja końcowa zielonej linii metra.
 • Rossio - Równie mały dworzec kolejowy, obsługujący wyłącznie połączenie regionalne do Sintry. Jednocześnie jedna ze stacji niebieskiej linii metra.
 • Santa Apolonia - Jeden z najważniejszych dworców kolejowych dla linii międzymiastowych. Stacja początkowa linii międzynarodowych do Hiszpanii, stacja początkowa głównej linii kolejowej na północ kraju (Linha do Norte) i początek linii regionalnej do Azambujo.
 • Oriente - Obecnie główny dworzec kolejowy Lizbony, skąd odjeżdżają pociągi do wszytskich regionów Portugalii. Osiągalny czerwoną linią metra. Jest to również stacja początkowa drugiej linii regionalnej do Sintry - zalecanej dla turystów chcących trafić z lotniska prosto do Sintry.
 • Sete Rios - Przede wszystkim jest to główny dworzec największej portugalskiej linii autobusowej, czyli Rede Expressos, którą można dojechać niemalże w każdy zakątek tego kraju. Jednocześnie dworzec kolejowy będący stacją pośrednią linii regionalnej z dworca Oriente do Sintry. Osiągalny niebieską linią metra (stacja Jardim Zoologico). Na dworzec Sete Rios można dotrzeć bezpośrednio z lotniska Aerobusem (bilet kosztuje 4 €, kursuje od 7:40 do 22:45, odjazdy co 25 min)
INFORMACJE OGÓLNE (METRO LIZBOŃSKIE)

Po Lizbonie, jak po większości stolic europejskich, najlepiej przemieszczać się metrem, choć większość ciekawych miejsc można ogarnąć na własnych nogach wspomagając się zabytkowymi tramwajami. Na rok 2020 mapa lizbońskiego metra przedstawia się następująco:


Jak widać na powyższej mapie, metro składa się z 4 linii nazwanych kolorami. Dla turystów najważniejsze linie to linha Verde (zielona) i linha Vermelha (czerwona). Pierwsza z nich łączy popularne wśród turystów miejsca z dworcem kolejowym Cais do Sodre, z którego można dojechać m.in. do Cascais. Linia czerwona łączy natomiast lotnisko, dworzec kolejowy Oriente i tereny Expo z pozostałymi liniami, którymi można już dojechać do centrum.

INFORMACJE OGÓLNE (TRAMWAJE I AUTOBUSY)

Tam gdzie nie można dojechać metrem, można dojechać tramwajem lub autobusem. Najważniejsze dla turystów linie tramwajowe i autobusowe to:
 • Linia 15 (tramwajowa) - Łączy słynny Praça do Comércio (plac przy Łuku Triumfalnym) z Klasztorem Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) i Wieżą Belem (Torre de Belem).  Przejazd z centrum miasta do klasztoru trwa ok. 25 minut, a kursy odbywają się średnio co 12-15 minut. Alternatywą są autobusy linii 728, jadące niemalże tą samą trasą, przy czym podróż trwa dłużej o 3 minuty. 
 • Linia 28 (tramwajowa) - Najbardziej znana linia tramwajowa w Lizbonie, ponieważ jadąc nią można zaliczyć  prawie wszystkie najciekawsze miejsca w dzielnicach Bairro Alto, Chiado, Baixa i Alfama. Trzeba się jednak liczyć z nieprzerwanie dużą ilością chętnych na przejażdżkę. Jadąc w kierunku Alfamy do tramwaju najlepiej wsiąść jeszcze przed Praça Luís de Camões, gdzie wsiada większość turystów. Warto odnotować, że po trasie tej linii jeżdżą wyłącznie zabytkowe pojazdy.
 • Linia 12 (tramwajowa) - Również zabytkowe pojazdy robiące "małą pętle" wokół Alfamy. Fajna alternatywa dla wiecznie zatłoczonego tramwaju nr 28.
 • Linia 728 (autobusowa) - Linia jadąca wzdłuż Tagu przez całą Lizbonę. W ten sposób łączy m.in. tereny Expo, Oceanarium, Praça do Comércio, Klasztor Hieronimitów i Wieżę Belem.
Poniżej schematyczna mapka najważniejszych linii tramwajowych znaleziona na niemieckiej Wikipedii:


BILETY NA KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ W LIZBONIE

Aby podróżować komunikacją miejską w Lizbonie należy posiadać kartę Viva Viagem. Nabycie jej jest możliwe w automatach biletowych na stacjach metra oraz w kasach biletowych, a posiadanie jest obowiązkowe, ponieważ to na tej karcie kodowane są bilety na transport publiczny. Koszt karty Viva Viagem to 0,50 €.

W 2020 roku ceny biletów kształtują się następująco:
 • Bilet jednorazowy - 1,50 €
 • Bilet 24-godzinny na metro, autobusy, tramwaje i windy - 6,40 €
 • Bilet 24-godzinny na metro, autobusy tramwaje, windy i promy - 9,55 €
 • Bilet 24-godzinny na metro, autobusy, tramwaje, windy i koleje regionalne do Sinty, Cascais, Azambuja i Sao - 10,40 €

JAK DOTRZEĆ Z POLSKI DO LIZBONY


Osobiście znamy takich co do Lizbony z Polski jeżdżą samochodem, ale jest to jeden z tych pomysłów, które można określać jako "szalone". Zdecydowanie mniej wykańcza podróż samolotem i wypożyczenie auta na miejscu. Na dzień pisania tego posta, czyli w styczniu 2020 r., lotniczych połączeń bezpośrednich z Polski niestety nie ma zbyt wiele... 
Z Warszawy (lotnisko Chopina) bezpośrednio latają linie:
 • TAP Portugal
 • PLL LOT
 • WizzAir
Jeśli chodzi o pozostałe polskie miasta, to tylko Ryanair z Krakowa oferuje połączenie bezpośrednie do Lizbony.

JAK DOTRZEĆ Z LOTNISKA W LIZBONIE DO CENTRUM MIASTA


Tak jak pisałam wyżej, najlepiej z lotniska w Lizbonie odjechać czerwoną linią metra i na stacji Alameda przesiąść się na linię zieloną. Koszt będzie bardzo niewielki i równy cenie biletu jednorazowego - przy zmianie linii metra nie występuje konieczność ponownego kupna biletu.

ZAKWATEROWANIE W LIZBONIE


Rezerwując nocleg w Lizbonie trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy będziemy z samochodem czy bez. Jeśli "z" i na więcej niż jedną noc, to od razu odrzuciłabym dzielnice Chiado i Bairro Alto (chyba że chcecie płacić za parkingi kubaturowe). Zaparkowanie przy ulicy graniczy w tych dzielnicach z cudem, jeżdżenie po wąskich i stromych uliczkach dłuższym samochodem również nie należy do łatwych czynności, a nawet jak zaparkujemy to obowiązują duże ograniczenia czasowe w parkowaniu (nie mówiąc nawet o wysokich cenach za każdą godzinę parkowania).

Bairro Alto odrzuciłabym jeszcze z jednego powodu, co wynika z doświadczeń własnych nabytych podczas pierwszej wizyty w Lizbonie. W weekendy ta dzielnica staje się jedną wielką imprezownią. Ciężko to sobie nawet wyobrazić. Wszędzie tłum ludzi jak na koncercie, co niesie ze sobą niezły gwar i hałas. Spać w tych warunkach się po prostu nie da, szczególnie jak ma się okno do pokoju nad wejściem do klubu. :)

Zmotoryzowanym zalecamy szukanie noclegu np. w okolicy placu Martim Moniz, gdzie zaparkować jest zdecydowanie łatwiej. 

My do Lizbony przyjechaliśmy dość późno, a zdecydowaliśmy, że następnego poranka przedwcześnie zwrócimy auto do wypożyczalni, dzięki czemu nie ponosiliśmy bezsensowych kosztów związanych z parkowaniem. Mimo wszystko znalezienie miejsca w okolicy apartamentu łatwe nie było.

Miejsce na nocleg znaleźliśmy przez booking.com dosłownie kilkanaście godzin przed zameldowaniem. Wybraliśmy apartament w samym sercu dzielnicy Chiado - 3 minuty spacerem od popularnego Praça Luís de Camões. Miejsce było wręcz rewelacyjne, szczególnie w porównaniu do poprzedniego hotelu w Lagos (Algarve). Za dwie noce zapłaciliśmy niecałe 600 zł. Lokalizacja też okazała się świetna. Cicha, spokojna, a jednocześnie w samym centrum miasta. LINK do podstrony apartamentu na bookingu. 

GDZIE ZJEŚĆ W LIZBONIE


W trakcie pierwszej podróży do Portugalii nie mieliśmy szczęścia do restauracji, a brakowało go szczególnie w Lizbonie. Tym razem było na szczęście inaczej. Wertując fora internetowe i blogi podróżnicze zaznaczyliśmy sobie na mapie kilka miejsc oferujących niedrogą kuchnię i lokalną atmosferę. Oto one:
 • A provinciana - Restauracyjka znajdująca się tuż obok dworca Rossio. To w niej ostatecznie się stołowaliśmy i wszystko było świetnie - zarówno obsługa jak i jakość dań. Restauracja od rana do wieczora jest pełna klientów (głównie stałych mieszkańców miasta). Otwarta jest od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-15:30 i 19:00-22:00. Ceny dań nie przekraczały 6 €. 
 • Restaurante da Calçada - Restauracja znajduje się na przy schodach łączących plac Rossio i Bairro Alto. Byliśmy w niej podczas pierwszej podróży do Portugalii, w 2013 r., i dobrze ją wspominamy. Nie potrafię powiedzieć jak jest w tej chwili, ale gdy ją mijaliśmy to zawsze gościła tłum ludzi. Otwarta od 12:00 do 15:30 i od 19:00 do 22:30, z wyjątkiem poniedziałków (dzień wolny). 
 • O Velho Eurico - Kolejna bardzo lokalna restauracyjka znajdująca się na granicy Alfamy i Baixy. Dość ciężko do niej trafić. Dwukrotnie chcieliśmy w niej zjeść, ale dwukrotnie się nie udało znaleźć wolnego stolika. Ceny dań również nie przekraczały 6 €. Otwarta od 12:30 do 15:00 i od 20:00 do 23:00, prócz poniedziałków.
 • Taberna Sal Grosso - Polecana na blogach, aczkolwiek w żaden sposób nie zweryfikowana. Bardzo dobre oceny w google. Znajduje się na końcu Alfamy, w pobliżu dworca kolejowego Lisboa Santa Apolonia. 
 • Crisfama - Polecana na blogach, aczkolwiek w żaden sposób nie zweryfikowana. Bardzo dobre oceny w google. Znajduje się na końcu Alfamy, jeszcze dalej niż poprzednia, lecz również w pobliżu dworca kolejowego Santa Apolonia.
 • Pastéis de Belém - Nie jest to restauracja, lecz piekarnia wyrabiające najbardziej znane i najlepsze ciastka w całej Portugalii. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w dzielnicy Belem nieopodal Klasztoru Hieronimitów.
Oczywiście to tylko kilka restauracji oferujących niskie ceny i lokalny klimat. Wiemy, że różne osoby mają różne gusta, więc nie możemy zagwarantować, że każdy będzie zadowolony z wizyty w tych miejscach. Nie powiedziane również, że po kilku latach te same miejsca będą oferowały ten sam poziom.

GŁÓWNE ATRAKCJE LIZBONY


Ciekawych miejsc można by wymieniać bez końca, jednak do ścisłej turystycznej czołówki należą:
 • Igreja de São Domingos (Kościół św. Dominika) - Jeden z najbardziej doświadczonych "życiem" kościołów w Lizbonie. Zniszczony w trakcie trzęsień ziemi z 1531 i 1755 roku, aczkolwiek za każdym razem odbudowany. W 1959 roku wnętrze strawił pożar, lecz tym razem ślady zniszczeń zachowano, aby uwidocznić zwiedzającym ogrom pożaru. Kościół znajduje się nieopodal placu Rossio, a wstęp jest bezpłatny.
 • Arco da Rua Augusta & Praça do Comércio - Jedna z wizytówek Lizbony. Wspaniały plac położony nad samym Tagiem i Łuk Triumfalny stanowiący swoistą bramę do dzielnicy Baixa, wybudowanej od zera po trzęsieniu ziemi z 1755 roku.
 • Torre de Belem (Wieża Belem) - Kolejna budowla - wizytówka Lizbony. W czasach kiedy powstała, czyli w 1520 r. pełniła rolę strażnicy lizbońskiego portu. Co ciekawe, znajdowała się wtedy na samym środku koryta rzeki. Przetrwała trzęsienie ziemi z 1755 roku, kiedy to rzeka znacznie zmieniła swój bieg, stąd obecne położenie budowli względem brzegu. Znajduje się ona w pobliżu Klasztoru Hieronimitów i Pomnika Odkrywców. Warto zakupić bilet łączony na Klasztor Hieronimitów, Muzeum Archeologii w Belem i Wieżę Belem - koszt takiego biletu to 12 €. Dojazd do tej atrakcji możliwy jest tramwajem linii 15 lub autobusem linii 728. Podróż z centrum (Praça do Comércio / Cais do Sodre) trwa niecałe 30 minut. 
 • Mosteiro dos Jerónimos (Klasztor Hieronimitów) - Kolejne miejsce z serii must see / visit. Najpiękniejszy klasztor Lizbony, a może i całej Portugalii. Na pewno najważniejszy klasztor dla Portugalskiej historii. Zbudowany w 1551 roku w charakterystycznym dla Portugalii stylu manuelińskim, tak jak Torre de Belem. Informacje praktyczne o klasztorze można by powtórzyć z informacji wypisanych przy Torre de Belem.
 • Sé de Lisboa (Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie) - Katedra lizbońska z 1150 roku, zbudowana w stylu romańskim. Do samej katedry wstęp jest bezpłatny. Wstęp do skarbca kosztuje 2,50 €, do klasztoru również 2,50 €, natomiast bilet łączony 4 €. Dojazd możliwy jest tramwajami linii 12 i 28 lub autobusem linii 37. 
 • Castelo de São Jorge (Zamek św. Jerzego) - Zamek górujący nad Alfamą, zbudowany przez Maurów w XII wieku i rozbudowany przez Chrześcijan. Mocno ucierpiał w trakcie trzęsienia ziemi w 1755 roku, od kiedy to tracił na znaczeniu. Bilet kosztuje 10 €, aczkolwiek naszym skromnym zdaniem zamek nie jest tego wart.
 • Oceanario de Lisboa (Oceanarium) - Jedno z największych tego typu obiektów w Europie. Zdecydowanie warte odwiedzin. Bilet normalny dla soosby dorosłej kosztuje 19 €. Dojazd z do obiektu jest możliwy na dwa sposoby: czerwoną linią metra do stacji Cabo Ruivo, skąd trzeba jeszcze przejść piechotą ok. 1 km, lub autobusem linii 728 z Praça do Comércio (kursy co ok 15 minut, podróż trwa ok. 30 minut, wysiada się przy oceanarium).
 • Elevador de Santa Justa - Winda łącząca niższe ulice Baixy z placem Largo do Carmo. Od zawsze jedna z największych atrakcji Lizbony. Warto wiedzieć, że na górze windy istnieją dwa poziomy tarasów. Dolny taras jest "stacją końcową" windy i można tu wjechać na zwykłym bilecie komunikacji miejskiej. Górny taras o nazwie Miradouro de Santa Justa jest dostępny po opłaceniu dodatkowego biletu kosztującego 1,50 €. Można również zakupić bilet uprawniający do wejścia na górny taras i obejmujący dwa przejazdy windą - kosztuje on 5,30 €. Winda funkcjonuje ok 9:00 do 21:00. 
 • Museu Nacional do Azulejo (Muzeum Azulejos) - Muzeum prezentujące kawał portugalskiej sztuki, znajdujące się dość daleko od centrum, za Alfamą. Dojazd z Praça do Comércio możliwy jest autobusami linii 759 i 728, a podróż trwa ok. 12 minut. Bilet wstępu kosztuje 5 €, a muzeum otwarte jest od wtorku do niedzielni w godzinach 10:00-18:00.
 • Miradouro de Santa Luzia i Largo Portas do Sol - dwa wspaniałe punkty widokowe w Alfamie, niedaleko katedry. Nie do przegapienia podczas spaceru po Alfamie.

Brak komentarzy

NAPISZ COŚ