poniedziałek, 22 lipca 2013

Dzień 14 - Arequipa

Arequipa

Następny dzień poświęciliśmy na poznanie Arequipy, czyli białego miasta (nazwa pochodzi od faktu, że niegdyś zamieszkiwali je tylko biali), oraz na załatwienie spraw związanych z trekkingiem w kanionie Colca. Zaczęliśmy od krótkiego spaceru po mieście i zwiedzania Convento de Santa Teresa, bilet kosztował 10 soli. W klasztorze jest dostępne spore muzeum oraz piękne krużganki - jedne z najładniejszych w mieście. Niesamowita była reakcja biletera na wiadomość, że jesteśmy Polakami :-) Pełen entuzjazmu zaczął wykrzykiwać Papa, Papa i wręczać nam ulotki  z uśmiechem na twarzy. Zrobiło nam się naprawdę miło, a to był dopiero początek.

Arequipa
Arequipa - Convento de Santa TeresaArequipa - Convento de Santa Teresa

Następnie poszliśmy zobaczyć najważniejszą atrakcję Arequipy - Convento de Santa Catalina, czyli miasto w mieście. Klasztor zbudowany w XVI w. dla zakonnic, został otwarty dla społeczeństwa dopiero w latach 70. Zadziwia ogrom tego miejsca. Koszt to 35 soli, ale to i tak nie drogo jak na bilet dający możliwość zobaczenia takiej perełki. Można po nim spacerować i spacerować. W jednym z przewodników znalazłam informację, że rozciąga się on na przestrzeni 20.000 m2. w latach prosperity mieszkało w Klasztorze ok. 450 pań w tym ok. 60% służby. Mówi się, że zakonnice miały tu jak w raju. Po ciężkim okresie nowicjatu zostawała im przyznawana służąca jedna lub dwie:). Tak więc nowo upieczone zakonnice mogły poświęcić się np. nauce gry na instrumentach. Na placyku z fontanną zakonnice organizowały  od czasu do czasu targ. Dodam, że nie przed każdą dziewczyną Klasztor otwierał swe podwoje. Przyjmowano tu tylko dziewczęta z zamożnych rodzin, dodatkowym warunkiem było to, że musiała być ona drugą córką. Wszystko co dobre jednak się końce...W XIX w. Papież postanowił zaprowadzić w Klasztorze porządek. Służące zostały odprawione z kwitkiem, tak więc zakonnice zostały skazane same na siebie. Sytuacja ta doprowadziła otwarcia Klasztoru dla szerszej publiczności ponieważ w drugiej połowie XX w. Klasztor zamieszkiwało zaledwie 20 zakonnic. Przez ponad 400 lat Klasztor był odizolowany od reszty świata-nikt nie miał do niego wstępu. Tego miejsca nie można ominąć będąc w Arequipie.

Arequipa - Convento de Santa Catalina
Arequipa - Convento de Santa CatalinaArequipa - Convento de Santa Catalina
Arequipa - Convento de Santa Catalina
Arequipa - Convento de Santa CatalinaArequipa - Convento de Santa Catalina
Arequipa - Convento de Santa Catalina
Arequipa - Convento de Santa CatalinaArequipa - Convento de Santa Catalina

Po opuszczeniu "miasta w mieście", zakupiliśmy trekking na Colca Canion w biurze turystycznym Colca Garden (Calle Santa Catalina 203). Ha, tu znowu niespodzianka... zniżka 25 soli. Okazało się, że sprzedający był asystentem Polaków w czasie, kiedy ci "odkrywali" Colcę. Za treking zapłaciliśmy 115 soli plus 70 soli za wjazd do kanionu. Wybór akurat tego biura okazał się strzałem w dziesiątkę. Przewodniki polecają najczęściej 2 biura - Pablo Tour i Colca Trek. Są to biura znane z tego, że są znane. Trekking tam kosztuje prawie 400 soli, a nie różni się prawie niczym od trekkingów oferowanych przez tańsze biura (prawie niczym, czyli: deserem i mniejszą grupą).

ArequipaArequipa
Arequipa

Odwiedziliśmy też Katedrę przy Plaza de Armas i oczywiście posiedzieliśmy na różnych miejskich placach korzystając ze słońca. Katedra zalicza się raczej do tych z kategorii "nudne", ale jeśli macie za dużo czasu to można do niej wstąpić. Ma ona charakter zdecydowanie międzynarodowy: hiszpański żyrandol, belgijskie organy i ambona bodajże z Francji. :-)

Arequipa - Plaza de ArmasArequipa - Plaza de Armas

Obiadokolację zjedliśmy w restauracji Arequpay - jedzonko było po prostu ok.

PS: Dolary najlepiej wymieniać w oddziałach banku Caja Arequipa.

Więcej zdjęć z całego Peru pod tym linkiem.

PRAKTYCZNIE:

Nocleg w Arequipie:
  • Hostel Santa Marta - 85 soli/pokój 2-osobowy--rewelacyjny
Wyżywienie:
  • Restauracja Arequpay - 20-25 soli
Główne atrakcje:
  • Convento de Santa Teresa - 10 soli
  • Convento de Santa Catalina - 35 soli
Organizacja trekking'u do kanionu Colca:
  • Biuro turystyczne Turismo Colca Garden (link) - Calle Santa Catalina 203, Arequipa - koszt 115 soli dla Polaków + standardowe 70 soli za wjazd do kanionu.

Brak komentarzy

NAPISZ COŚ